Pożyczki pod zastaw – na co zwracać uwagę i jakie są ryzyka?

wrz 30, 2020 przez

Pożyczki pod zastaw – na co zwracać uwagę i jakie są ryzyka?

Pożyczki pod zastaw – ryzyka i uwagi

Pożyczki pod zastaw to jedna z opcji pozyskania szybkich pieniędzy na krótki okres czasu. Rynek oferujący tego typu usługi jest zdecydowanie zróżnicowany, przez co trudno się w nim odnaleźć, a przy tym niekiedy narażamy się na spore ryzyka. Warto więc zastanowić się na co powinniśmy zwrócić uwagę, obmyślać strategię i dokładnie dowiedzieć się, jakie są zagrożenia.

Kwota i czas spłaty

Przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z pożyczek pod zastaw, kluczowa jest w zasadzie sama decyzja o wysokości kwoty, którą zamierzamy pożyczyć oraz okresie spłaty. Niezmiernie ważne jest, by nie poręczyć kwot, której nie jest się w stanie spłacić w określonym czasie. To czyni pożyczki pod zastaw jednym z najbardziej ryzykownych sposobów finansowania. Z drugiej strony, decydując się na pożyczkę pod zastaw, zawsze powinniśmy być świadomi, że jest to produkt kredytowy, którybędzie z nami na dłuższy czas i który związany jest z kosztami.

Rodzaj zabezpieczenia

Wiele firm pożyczkowych oferujących pożyczki pod zastaw posiada w swojej ofercie bardzo różnorodne zabezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma wymaga od nas zastawu np. nieruchomości, samochodu czy innej wartościowej rzeczy. Bardzo istotne jest również to, czy w przypadku braku spłaty pożyczki, firma ma prawo do sprzedaży zastawu bez naszej wiedzy i zgody. Zdecydowanie lepiej wybierać oferty, w których zabezpieczeniem jest obiekt materialny czy nieruchomość.

Opłaty

Pożyczki pod zastaw wiążą się przede wszystkim z kosztami, które są czynnikiem nieodłącznym. Przy podejmowaniu decyzji o korzystaniu z tego typu usług, poza samą wysokością odsetek, warto też zwrócić uwagę na ewentualne opłaty i prowizje z tytułu założenia umowy czy obsługi pożyczki. Zazwyczaj są to koszty związane np. z wyceną zabezpieczenia.

Przedłużanie umów

Pożyczki pod zastaw na dzień dzisiejszy to jedne z najbardziej popularnych produktów kredytowych. Firmy pożyczkowe zwracają uwagę klientów na to, że przedłużenie umowy jest bardzo proste, dodatkowo oferując różnego rodzaju promocje. Warto jednak mieć świadomość, że każde przedłużenie związane jest z kolejnymi kosztami.

Przepłacanie

Poza opłacaniem odsetek i innych kosztów, warta uwagi jest kwestia przepłacenia samego zobowiązania. Przede wszystkim wybierając pożyczkę pod zastaw, warto skalkulować, ile wyniosą całkowite koszty kredytu i przede wszystkim, czy nie jest nam ta pożyczka zbędna.

Podsumowanie

Pożyczki pod zastaw to bardzo popularne produkty kredytowe, które wbrew pozorom są bardzo ryzykowne. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z takiej usługi, warto dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową i obliczyć, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie w odpowiednim terminie. Trzeba pamiętać, że decyzja o podpisaniu umowy wiąże się z pewnym ryzykiem, a odpowiedź na pytanie, czy pożyczki pod zastaw to dobry wybór, zależy wyłącznie od naszej sytuacji finansowej.

Podobne

Tagi