Pożyczki pod zastaw – jak działają i na co zwracać uwagę?

kwi 9, 2022 przez

Pożyczki pod zastaw – jak działają i na co zwracać uwagę?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ofert pożyczek pod zastaw. W momencie, gdy szybko potrzebujemy pieniędzy, a nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu w banku, pożyczka pod zastaw może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jednak, zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dokładnie przeanalizować, jak działają pożyczki pod zastaw i na co zwracać uwagę.

  1. Czym są pożyczki pod zastaw?

Pożyczki pod zastaw to jedna z form pożyczek pozabankowych. W momencie zaciągnięcia takiej pożyczki, wierzyciel może zażądać od nas zabezpieczenia pożyczki, czyli zastawu w postaci nieruchomości, samochodu, sprzętu AGD/RTV, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Z punktu widzenia wierzyciela zastaw pozwala na zrekompensowanie ewentualnych strat w sytuacji, gdy jej dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

  1. W co zwrócić uwagę przed zaciągnięciem pożyczki pod zastaw?

a) Wysokość pożyczki – warto dokładnie przemyśleć, czy potrzebujemy takiej sumy pieniędzy, za jaką jesteśmy w stanie zastawić daną wartość. Przekalkulujmy nasze wydatki oraz koszty pożyczki, aby uniknąć niepotrzebnego zadłużenia.

b) Oprocentowanie – zwykle oprocentowanie w przypadku pożyczek pod zastaw jest wyższe niż w przypadku kredytów bankowych, dlatego warto dokładnie przeanalizować, na ile nas stać na comiesięczną spłatę pożyczki.

c) Czas spłaty – warto dowiedzieć się, jaki okres czasu mamy na spłatę pożyczki i czy taki okres czasu jest dla nas odpowiedni. Im dłuższy okres spłaty, tym zazwyczaj niższa rata, ale trzeba pamiętać, że przez dłuższy czas będziemy stać się wierzycielem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

d) Koszty dodatkowe – przed zaciągnięciem pożyczki, warto zapytać o wszelkie koszty dodatkowe, takie jak prowizja czy opłata za wcześniejszą spłatę pożyczki.

e) Wiarygodność pożyczkodawcy – przed podpisaniem umowy, warto dokładnie przebadać firmę pożyczkową czy instytucję udzielającą pożyczki pod zastaw, sprawdzając opinie w internecie i porównując oferty na rynku.

  1. Jakie są zalety i wady pożyczek pod zastaw?

Zalety:

a) Bez zbędnych formalności
b) Szybka wypłata pieniędzy
c) W przypadku zastawienia nieruchomości – możliwość dalszego zamieszkiwania w nieruchomości podlegającej zastawieniu

Wady:

a) Wysokie koszty pożyczki
b) Ryzyko utraty zastawionego przedmiotu, jeśli nie zapłacimy w terminie
c) Często krótki okres na spłatę pożyczki, co wiąże się z wysokimi ratami.

  1. Wartościowe wskazówki dla osób decydujących się na pożyczki pod zastaw

a) Dokładnie przemyślmy, czy potrzebujemy takiej sumy pieniędzy, za jaką jesteśmy w stanie zastawić daną wartość.
b) Starajmy się negocjować wysokość oprocentowania pożyczki i dokładnie czytajmy umowę przed jej podpisaniem.
c) Przemyślmy, czy stać nas na spłatę pożyczek na czas oraz czy okres spłaty jest dla nas odpowiedni.
d) Nie bierzmy pożyczek pod zastaw na cele luksusowe czy spekulacyjne.
e) Dokładnie przebadajmy firmę pożyczkową lub instytucję udzielającą pożyczki przed podpisaniem umowy.

  1. Podsumowanie

Pożyczki pod zastaw mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które otrzymują odrzucenia od banków, potrzebują szybkiej gotówki i są w stanie zwrócić pożyczone środki w określonym czasie. Jednak, warto zwrócić uwagę na wysokość pożyczki, oprocentowanie, czas spłaty, dodatkowe koszty oraz wiarygodność pożyczkodawcy, aby uniknąć niepotrzebnego zadłużenia oraz utraty zastawionego przedmiotu. Przed podpisaniem umowy zawsze należy dokładnie przemyśleć wszystkie wskazane powyżej czynniki i wybierać oferty, które będą dla nas najbardziej korzystne.

Podobne

Tagi