Kredyt na zakup samochodu – jakie są dostępne formy finansowania pojazdów?
Dostępne formy finansowania samochodu – co warto wiedzieć?
Kupno samochodu to dla większości z nas znaczne obciążenie finansowe. Zdarza się jednak, że konieczność jego nabycia nie pozostawia wyjścia. W takiej sytuacji warto rozważyć różne formy finansowania pojazdu. Co warto wiedzieć o kredycie na zakup samochodu?
- Kredyt samochodowy – co to jest?
Kredyt samochodowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu pojazdu. Wysokość kredytu wynosi zwykle od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jego spłata może trwać od kilku do kilkunastu lat. To rozwiązanie skierowane jest głównie do osób nieposiadających wystarczającej ilości środków finansowych na sfinansowanie samochodu.
- Leasing samochodowy – co to jest?
Leasing samochodowy to umowa finansowa, na podstawie której leasingodawca (zwykle bank lub instytucja leasingowa) wydzierżawia klientowi samochód na określony czas. Okres leasingu wynosi zwykle od kilku do kilkunastu lat, choć możemy wziąć pod uwagę także krótsze okresy. Miesięczna rata leasingowa jest zwykle niższa niż przy kredycie samochodowym, ale warto pamiętać, że po zakończeniu umowy samochód należy zwrócić.
- Kredyt “0%”
Kredyt “0%” to jeden z rodzajów kredytów samochodowych, który polega na tym, że klient nie płaci odsetek, lecz zobowiązany jest do pokrycia kwoty zaciągniętego zobowiązania w ustalonym terminie. Ten rodzaj kredytu jest dostępny tylko dla klientów z dobrą historią kredytową, a czas spłaty wynosi najczęściej od 6 do 36 miesięcy.
- Pożyczka gotówkowa- jakie to możliwe?
Pożyczka gotówkowa to kolejna forma finansowania zakupu pojazdu. Realizowana jest zwykle w jednym banku lub instytucji pożyczkowej. Jej wadą jest wysoki koszt, ale jednocześnie może być to rozwiązanie dla osób, które nie otrzymują kredytu ani leasingu.
- Kombinacje opcji finansowania
Można także rozważyć kombinację różnych opcji finansowania – np. kredytu samochodowego i pożyczki gotówkowej. Dzięki temu rozwiązaniu, można zdobyć większe kwoty na zakup samochodu, a jednocześnie zabezpieczyć swoją kondycję finansową.
Podsumowanie
Niezależnie od wyboru opcji finansowania zakupu samochodu, warto pamiętać o kosztach, takich jak RRSO, prowizja, ubezpieczenia, czy opłaty manipulacyjne. Przed podjęciem decyzji, warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje, porównać oferty banków i instytucji finansowych, a także poszukać informacji o kosztach związanych z utrzymaniem samochodu.