Jakie są rodzaje pożyczek? Wyjaśnienie różnic między pożyczkami krótkoterminowymi i długoterminowymi

mar 13, 2021 przez

Jakie są rodzaje pożyczek? Wyjaśnienie różnic między pożyczkami krótkoterminowymi i długoterminowymi

Rodzaje pożyczek – wprowadzenie
Zaciągnięcie pożyczki to często jedyna szansa na sfinansowanie wielkich planów, pokrycie nagłych wydatków, czy po prostu przeżycie kryzysowej sytuacji. Coraz częściej pożyczki są oferowane przez różne podmioty, co daje nam większe pole do wyboru. Niemniej jednak, ważne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje pożyczek istnieją i które z nich spełnią nasze potrzeby. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom pożyczek, skupiając się na różnicach między pożyczkami krótkoterminowymi i długoterminowymi.

Pożyczki bankowe
Pożyczki bankowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów pożyczek w Polsce. To pożyczki, które otrzymujemy od banków, zwykle na warunkach ściśle określonych w umowie, ze stałą ratą i określonym okresem spłaty. Banki mają zwykle o wiele bardziej rygorystyczne wymagania co do zdolności kredytowej, a udzielając pożyczki weryfikują naszą historię kredytową oraz aktualne dochody. Pożyczki bankowe często są pożyczkami długoterminowymi, ale w zależności od potrzeb, banki oferują wiele różnych rodzajów pożyczek, od krótkoterminowych pożyczek na cele konsumpcyjne, przez kredyty hipoteczne aż do kredytów dla przedsiębiorców.

Pożyczki pozabankowe
Pożyczki pozabankowe to pożyczki udzielane przez podmioty, które nie są bankami. Mogą to być instytucje finansowe, ale także firmy specjalizujące się w udzielaniu pożyczek w ten sposób. Pożyczkodawcy oferują różne rodzaje pożyczek, które dostępne są dla osób o różnej zdolności kredytowej. Pożyczki te z reguły cechuje krótki czas spłaty oraz relatywnie wysokie oprocentowanie. Mimo to, pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w przypadku klientów, którzy nie są w stanie skorzystać z pożyczek bankowych.

Pożyczki krótkoterminowe
Pożyczki krótkoterminowe to pożyczki zwykle na mniejsze kwoty, spłacane w stosunkowo krótkim terminie, zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu dni. To pożyczki szybkie, dostępne bez konieczności przedstawiania zbędnej dokumentacji. Takie pożyczki oferowane są zarówno przez banki, bywa jednak, że proces ich uzyskania jest skomplikowany i długi, jak i przez firmy pozabankowe, które udzielają pożyczek np. na okres do 30 dni.

Pożyczki długoterminowe
Pożyczki długoterminowe to pożyczki na większe kwoty, spłacane w ciągu kilku lat, zwykle od 2 do 10 lat. Są to zwykle pożyczki bankowe, które pozwalać będą na realizację dużych projektów, takich jak budowa domu, zakup samochodu, czy przeprowadzka. Długoterminowe pożyczki oferują zwykle niższe oprocentowanie niż pożyczki krótkoterminowe, ale wymagają większej zdolności kredytowej i subtelnej weryfikacji klienta.

Podsumowanie
Na rynku pożyczek oferowanych obecnie przez różne instytucje istnieje wiele możliwości uzyskania finansowania. Warto przemyśleć, jaki rodzaj pożyczki odpowiada indywidualnym potrzebom, a także dokładnie zbadać oferty i wybrać najkorzystniejszą opcję. Czasem warto przeczytać kilka ofert, porównać koszty, oprocentowanie i warunki spłaty, aby móc dokonać właściwego wyboru.

Podobne

Tagi