Długie i piękne włosy

Chociażby u zdrowego człowieka utrata włosów, w ustalonych liczebnościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi zalecanych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem utraty włosów jest stres, apatia, ale również schorzenia tarczycy na przykład. Łysienie może być efektem niepożądanym przyjmowania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być zawarte informacje odnoszące się do działań ubocznych. Skoro wypadanie włosów jest uzależnione od terapii, po finiszu problemy powinny zanikać. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedostatkiem budulców, minerałów albo witamin odpowiednie ich aplikowanie powinno zlikwidować kłopot. Zwykle niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, więc na wszelki wypadek warto zbadać poziom żelaza we krwi.

Mężczyźni częściej niż kobiety zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą wpływać na nadmierne łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne czy nawet podwyższona temperatura trwająca parę dni. Często sami powodujemy wzrost wypadania włosów wskutek złej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy malowanie znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. czynności i dobre zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu doprowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może wzmożone wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby aż kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym to kilkukrotnie więcej. W tym okresie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.